හිසකෙස් වර්ධනය වැඩි කල හැකි පහසු සහ සරල ක්‍රම 10ක්

අප සියලු දෙනාට තිබෙන්නෙ එකිනෙකට ආවේනික වූ කෙස කළබක්.ඩී එන් ඒ වගේම කෙස් වයනය, වර්ගය සහ ගුණාංග සෑම කෙනෙක්ගෙන් කෙනෙකෙටුම වෙනස්ය. ඔබේ කොණ්ඩයට බලපාන සාධක බොහෝ පවතී. ඉන් කිහිපයක් නම් කොණ්ඩය නඩත්තු කරන ආකාරය මෙන්ම ඔබේ පරිසර සාධකද ගත හැකී. එක් එක්කෙනාට විවිධ කොණ්ඩ වර්ග තිබුනද මේ එක් එක් වර්ගයට ගැළපෙන ලෙස ඔබේ කොණ්ඩයට සත්කාර වෙළදපලේ සොයාගැනීම තරමක් අපහසුය. නමුත් ඔබේ හිසකෙස්  සැලකිය යුතු ලෙස වර්ධනය කර ගැනීමට පෝෂ්‍යදායී ආහාර අනුභව කිරීම සමඟ අත්තිවාරම නිවැරදිව සකස් කිරීම සහ හිසකේ සත්කාරක ක්‍රමයක් අනුගමනය කිරීම තුළින් හැකිය.හිසකෙස් වර්ධනය ප්‍රවර්ධනය කළ හැකි වෙනත් උපදෙස් සහ උපක්‍රම කිහිපයක් අද අපි ඔබට රැගෙන ආවා.

01. ඔබේ හිස්කබල සම්බාහනය කරන්න.

රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කිරීමටත්, මුල් වලින් හිසකෙස් ශක්තිමත් කිරීමටත් නිතිපතා හිස්කබල සම්බාහනය කිරීම ඔබට උදව්වක් වේවි.හිස්කබල සම්බාහනය තුළින් හිසකෙස් වැටීම සඳහා ප්‍රධානතම සාධකයක් වන මානසික ආතතිය අවම කර ගත හැකිය. ඔබේ හිස්කබල නින්දට යාමට පෙර සතියකට දෙවරක්වත් සම්බාහනය කරන්න. මේ තුළින් ඔබට නිරෝගී නින්ද චක්‍රයක් දිරිමත් කර ගැනීමටත් නිරෝගී හිසකෙස් වර්ධනය කර ගැනීමටත් හැකිය.

ඉඟිය: හොඳ පැරණි පොල්තෙල් භාවිතා කර සැමවිටම ඔබේ හිසකෙස් සම්බාහනය කරන්න. මෙය හොදම ක්‍රමයයි.ඔබේ හිසකෙස් සහ හිස්කබලට විටමින් පෝෂණය කිරීම සඳහා ඔබට හයිඩ්‍රේටින් කෙස් ආවරණ හෝ සෙරම් ඔබ සම්බාහනය කරන අතරතුර භාවිතා කිරීමට අමතක කරන්න එපා.

02. නිතිපතා ට්‍රිම් කිරීම.

අදියර තුනක් හරහා අපේ කොණ්ඩය ගමන් කරයි.ප්‍රතිදේහජනක වන්නේ එහි ක්‍රියාකාරීත්වය සහ හිසකෙස් වල සෛල මුල් බැස වේගයෙන් බෙදී යාම පළමු අදියරයි.කැටජන්, හිසකෙස් වර්ධනය නතර වන අතර පිටත කොපුව හැකිලී කෙස්වල මූලයට සම්බන්ධ වීම දෙවන අදියරයි.අවසන් අදියර වන්නේ බෙදීම් කෙළවර, හිසකෙස් සිහින් වීම සහ කැඩී යාමයි.තෙවන අදියර මග හැරීමට ඔබේ කොණ්ඩය කැපීමෙන් සිදු වේ.ඔබේ දින දර්ශන සලකුණු කිරීම වරින් වර හිසකෙස් කැපීමේ සැසි සඳහා යොදා ගන්න. ඔබේ හිස කෙස් අඩක් හෝ අඟලක් කැපීමෙන් හිසකෙස් වර්ධනය වැඩි කර ගත හැකිය.

ඉඟිය: සෑම මාස දෙකකට වරක් හෝ එකක් ඔබේ හිසකෙස් අගින් කෑපීමට වගබලා ගන්න. මේ තුළින් ඔබට හානියට පත් හෝ අඳුරු හිසකෙස් ගැටළු විසදා ගත හැකිය.

03. සමබර ආහාර වේලක් පවත්වා ගන්න.

කිසිවක් වර්ධනය වීම ආහාර නොමැතිව සිදු නොවේ.ඔබේ කොණ්ඩයට ඔබ කන දෙයින් ලබා ගන්නා පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ශාකවලට හිරු එළිය අවශ්‍යයි, සර්පයන්ට ගෙම්බන් අවශ්‍යයි මෙන් අවශ්‍යය. කෙස් වර්ධනයට දායක වන ප්‍රෝටීන සහ විටමින් බහුල ආහාර ලෙස නිවිති, බිත්තර කහ මදය, කෙසෙල් සහ මුද්දරප්පලම් වැනි ආහාර ගත හැකිය.ඉහළ සෝඩියම් හිසකෙස් වර්ධනයට මාර්ග බාධකයක්ය.ඉහළ සෝඩියම් අඩන්ගු කාබනීකෘත බීම සහ සීනි වළක්වා ගැනීම තුළින් ඔබට හිසකෙස් වර්ධනය කර ගත හැකිය.

ඉඟිය: විටමින් ඒ, සී, යකඩ සහ ඔමේගා -3 වැනි ද්‍රවයය අඩන්ගු ඕනෑම ආහාරයක් ඔබේ කොණ්ඩයට යහපත්ය.

04. නිවැරදිව ෂැම්පු කිරීම.

ඔබේ කෙස් කළඹ වෙහෙසට පත් වීමට අපිරිසිදු සමුච්චය වීම සහ හිරු එළිය හේතු විය හැකිය. මේ නිසා ඔබේ හිසකෙස් ඇල්මැරුණු ජලයේ සෝදන්න. නමුත් ඔබේ කොණ්ඩය බොහෝ වෙලා සේදීම තුළින් ඔබේ කොණ්ඩයට අයහපතක් සිදු විය හැකී. එය ඔබේ හිසකෙස් වර්ධනයට අහිතකර විය හැකි.හිස්කබලේ ස්වාභාවික තෙල් සෑදීම හා pH මට්ටම අවුල් කිරීමට තෙත් හිසකෙස් සහ නිතර නිතර ෂැම්පු කිරීම හේතු විය හැකිය.හිසකෙස් මුල් දුර්වල කිරීමටත් තෙත් හිසකෙස් හේතු වේ.හිසකෙස් අධික උණු වතුරෙන් සේදීමද නොකරන්න.

05. සහල් වතුරෙන් හිසකෙස් සේදීම.

චීන ගම්මානයක් වන හුවාන්ග්ලූහි රපුන්සෙල්ස් දේශය ප්‍රසිද්ද ක්‍රමයක් ලෙස මෙය හැදින්විය හැකිය. එහි කාන්තාවන් ඔවුන්ගේ දිග කොන්ඩ නිසා ගිනස් වාර්තාවක් පවා තබා ඇත.ආසියාවේ හිසකෙස් වර්ධනය සඳහා හොඳම රහසක් ලෙස සහල් වතුර නම් කල හැකී. ඔබේ ඉවුම් පිහුම් වලට පසුව බොහෝ දෙනෙක් මෙය ඉවත දමනවා. ඒ වෙනුවට අද සිට මෙම සහල් වතුර තබාගෙන ඔබේ කොණ්ඩයේ ආලේප කර බලන්න. ඔබ කල යුත්තේ ඔබේ හිසකෙස් එහි පොගවා තැබීමයි.ඔබේ කොණ්ඩයට යම් පරිමාවක් ලබා දීමට එහි ඇති ඇමයිනෝ අම්ල සහ කාබෝහයිඩ්‍රේට් වලට හැකියාවක් ඇත.හානිවලින් ඔබේ කෙස් කළඹ ආරක්ෂා කිරීමටත් මේ තුළින් ඔබට හැකියාවක් ඇත.

06. නිතිපතා තෙල් ආලේප කරන්න.

තෙල් ආලේප කිරීම තුළින් ඔබට ඔබේ හිසකෙස් ස්වාභාවිකව පෝෂණය කිරීමට හා මොයිස්චරයිසින් කර ගත හැකිය.හිසකෙස් මුල්වල සිට අග දක්වා ශක්තිමත් කළ හැකි අතර බෙදීම් ඇතිවීම අවම කරන තෙල් වර්ග ලෙස පොල්තෙල්, එඬරු තෙල් සහ ජොජෝබා තෙල් හැදින්විය හැකී.ඒවා ආලේප කිරීමෙන් ඔබට හිතකර ප්‍රතිඵල ලබාගත හැකි වේවි.

07. කොහොඹ සහ නෙල්ලි මාස්ක් එකක් යොදන්න.

පහසුවෙන් ලබා ගත හැකි A පන්තියේ අමුද්‍රවයය දෙකක් ලෙස කොහොඹ සහ නෙල්ලි හදුනාගත හැකිය.හිසකෙස් වර්ධනය සදහා මෙම අමුද්‍රවයය වඩාත් සුදුසුය. මේවා ඔබ ආලේප කල යුත්තේ පේස්ට් එකක් බවට පත් කරයි.කෙලින්ම පරිභෝජනය කිරීමටද ඔබට හැකිය.ඔබට දිලිසෙන, විශාල හා සෞඛ්‍ය සම්පන්න කෙස් කලඹක් මේවා පරිභෝජනය කලොත් ඔබට ලැබේවි.

08. කෝමාරිකා ජෙල් භාවිතා කරන්න.

ඔබේ කොණ්ඩයට පූර්ණ ස්පා ප්‍රතිකාර ලබා දීමට කෝමාරිකා වලට හැකියාවක් ඇත.හොඳම මොයිස්චරයිසර්, පවිත්‍රකාරක, අළුත්වැඩියා සහ කෙස් ශක්තිමත් කිරීම සදහා මෙම අමුද්‍රවයය අගනාය.කෝමාරිකා ජෙල් සමඟ ඔබේ හිස්කබල මෘදු ලෙස සම්බාහනය කරන්න මේ තුළින් ඔබට හිස්කබල හා මනස සිසිල් කර ගත හැකිය.විටමින් ඒ, බී, බී 12 සහ සී සහ ෆෝලික් අම්ලයද කෝමාරිකා වල අඩන්ගු වේ.සෛල පුනර්ජනනය හා සෛල වර්ධනයට මේවා විශාල දායකත්වයක් සපයයි.ඔබේ හිසකෙස් සඳහා දැවෙන හිරුට එරෙහිව ක්‍රියාකාරී තට්ටුවක් ලෙස ක්‍රියා කිරීමට එහි කොලජන් ගුණාංගයට හැකිය.

09. DIY කෝපි කන්ඩිෂනර් උත්සාහ කරන්න.

කෝපි නිවාඩු කන්ඩිෂනර් ලෙස භාවිතා කරද හිසකෙස් වර්ධනයට උපකාරී කර ගත හැකිය.රුධිර සංසරණය ප්‍රවර්ධනය කිරීමට මෙන්ම හිස්කබලේ විෂබීජහරණය කිරීමටද මෙය භාවිතා කල හැකිය. මෙහි කැෆේන් අඩන්ගු වේ. හිසකෙස් සිනිඳු හා දිලිසෙන බවට පත් කිරීමට මෙය උපකාරී වේ.කොණ්ඩා මෝස්තරයක් ලෙසත් මෙය භාවිතා කිරීමේ හැකියාවක් ඇත.නොමේරූ අළු හිසකෙස් හෝ තට්ටය වළක්වා ගැනීමට කෝපි පිරිමි සහ ගැහැණු යන දෙඅංශයටම උපකාරී වේ.</p>

10. කුරුඳු හා මී පැණි සමඟ බිත්තර කහ මදය.

ඔබේ හිසකෙස් වර්ධනයට ඇති සරලම ක්‍රමය ලෙස බිත්තර කහ මදය භාවිතා කිරීම ගත හැකී.බිත්තර වල යකඩ, සෝඩියම් සහ ලෙක්ටින් මෙන්ම විටමින් ද බොහෝ අඩන්ගු වේ.හිසකෙස් වර්ධනය සදහා මෙම සියලුම ද්‍රව්‍ය විශාල කාර්යය භාරයක් සිදු කරයි.හිසකෙස් තෙතමනය හා පෝෂණය හානිවීම වැළැක්වීමට මින් හැකියාවක් ඇත.අස්ථාවර හා අඳුරු හිසකෙස් නැවත ලබා ගැනීමට බිත්තර කහ මදය තෙල් සහිත හිස්කබල් නියාමනය කිරීම ඉතා වැදගත්ය.

Related posts

Leave a Comment