ඔබගේ බඩ පිපුම අඩු කිරීමට හැකි සාර්ථක ක්‍රම

බඩේ අමාරුවලින් එකක් ලෙස මේ බඩ පිපුම හදුන්වන්න පුළුවන්. බොහෝ දෙනෙක් අත්විදින දෙයක් තමා මේ බඩ පිපුම කියල කියන්නේ. ඕනෑම පුද්ගලයෙකුට මෙහිදී එන්නේ හරිම සමාන රෝග ලක්ෂණ. අධික ආහාර වේලකින් පසු හෝ වැරදි ආහාර වේලක් සමඟ එය ස්වාධීනව පැමිනීමට පුලුවන් උදරයේ පීඩනය වැඩි වීමේ හැඟීම, කෝපාවිෂ්ට බඩවැල් සින්ඩ්‍රෝමය වැනි ආමාශ ආබාධ සමඟ එය සම්බන්ධ විය හැකි කම තිබුනත්.

අද අපි ඔබට අරගෙන ආවේ මේ කරදකාරී බඩ පිපුමෙන් ඔබව බේරා ගත හැකි ක්‍රම 10ක් පිළිබද. මෙය ඔබට බොහෝ ප්‍රයෝජනවත් වේවි. කියවලම බලන්නකෝ.

 1. සිහියෙන් යුතුව ආහාර ගැනීම
  ඔබට බඩ පිපුම වළක්වා ගන්න පුළුවන් මන්දගාමීව හා කුඩා කොටස් වලින් ආහාර ගැනීමෙන්.මෙය ඔබට ආහාර රස විඳීමටද සහාය වෙනවා. ඔබ කන දේ ගැන සැබෑ අවධානයක් යොමු කරන්නේ නම් සහ ඔබේ ආහාර පරිභෝජනය ගැන වැඩි අවධානයක් යොමු කරන්නේ නම් එය ඔබේ ශරීර සෞඛ‍යට බෙහෙවින් වැදගත් වෙනවා. ඔබේ මුඛය තුළ තබන දේ ක්‍රියාවට නැංවීමට මොළයට කාලය ලැබෙන නිසා තමා ඔබේ ආහාරය ඔබට මෙහිදී හොදින් රස විදීමට අවසථාව ලැබෙන්නේ. .ආහාර ගැනීමේ වේගය අඩු කිරීම තුළින් ඔබේ ආහාර වේල සමඟ ගිල ගන්නා වායු බුබුලු ප්‍රමාණය අඩු කරනු ඇත.

සිහියෙන් යුතුව ආහාර ගැනීම ලෙස මෙය හදුන්වන්න හැකියාවක් තිබෙනවා. ඔබේ ආහාර පරිභෝජනය ගැන සිතා බැලිය යුතු අතර එය අනිසි ලෙස භාවිතා නොකිරීම කියන දේ තමා මෙයින් අදහස් වෙන්නේ. ඉතින් අද පටන් ඔබත් ඉශියෙන් යුතුව සෙමෙන් ආහාර ගන්න උත්සහා කරන්න අමතක කරන්න එපා.

 1. ගෑස් අවුලුවන ආහාර ගැනීමෙන් වළකින්න
  පෝෂ්‍යදායී පොහොසත් හා ඉහළ තන්තු සහිත එළවළු ලෙස කැලේ, බ්රොකොලි සහ ගෝවා වැනි දෑ හදුන්වන්න පුළුවන්. ඔබට මේවා ආහාරයට ගැනීමෙන් ශක්තිමත් ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියක් ලබා ගැනීමට හැකියාවක් ඇත. රාෆිනෝස් මෙහි බහුලව අඩන්ගු වේ. ඔබේ ආමාශයේ ඇති බැක්ටීරියා මගින් පමණක් ජීර්ණය කළ හැකි සීනි වන අතර එහි පැසවීම හරියටම ඔබේ බඩ පිපීමට මෙය හේතු වේ.

නමුත් අපි මෙයින් අදහස් කරන් නෑ ඔබ මේ ආහාර කිසිම දිනක ලබා ගන්න එපා කියල. ඔබ ආහාරයට ගන්නා ප්‍රමාණය පාලනය කිරීම පමණක් ඔබ සිදු කරන්න.

 1. ඔබේ ලුණු බලන්න
  ඔබේ ලුණු ප්‍රමාණය දැන ගැනීම ඔබට වැදගත් වෙන්න පුලුවන් දිගින් දිගටම ඔබේ බඩ පිපීම සිදු වෙනවා නම්. ඔබේ ශරීරය අතිරික්ත ජලය ඉවත් කිරීමෙන් මන්දගාමී විය හැකි අතර එමඟින් ඔබේ බඩේ බැලූනයක් ඇති බව ඔබට හැගෙන්න ගන්නවා අධික සෝඩියම් ආහාර අනුභව කිරීමේදී.

ලුණු තිබීම වැළැක්වීම අතිශයින් දුෂ්කර යි බොහෝ සැකසූ හා පෙර සැකසූ ආහාර වල. ඔබේ ශරීරයෙන් ලුනු ඉවතට ගැනීම සදහා වැඩි ජල ප්‍රමාණයක් පානය කිරීම ඔබ කල යුතුයි සෞඛ්‍ය සම්පන්න, ලුණු රහිත ආහාර වේලක් අනුභවයට ඔබ අසමත් නම් තමා ඔබ එසේ කල යුත්තේ.

 1. පලතුරු අනුභව කරන්න
  ඔබට කෙසෙල් ගෙඩි කිහිපයක් ආහාරයට ගන්න පුළුවන් ලුණු සහිත ආහාර සමඟ ඔබට නරක බවක් දැනේ නම්. බඩ පිපුම අඩු කිරීම සඳහා ලුණු මට්ටම මනාව නියාමනය කිරීමට මීට හැකියාව තිබෙනවා. පොටෑසියම් වලින් බහුල ආහාරයක් තමා මේ කෙසෙල් කියල කියන්නේ.

ඔබේ පද්ධතියේ ඇති ප්‍රෝටීන බිඳ දැමීමමට පැපොල් හා අන්නාසි වල ඇති එන්සයිම ඔබට සහාය වේවි. බේ බඩට ආහාර සැකසීමට මෙය ඔබට දායාක් වේ. මෙම පලතුරු ආහාරයට ගැනීමෙන් ඔබේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතිය ශක්තිමත් කර මලබද්ධය සහ බඩ පිපුම වළක්වා ගැනීමට හැකී විශේෂයෙන්ම අධික ආහාර වේලකින් පසුව.

 1. පෙපර්මින්ට් සහ chamomile තේ පානය කරන්න
  ඔබට පෙපර්මින්ට් හෝ chamomile තේ කෝප්පයක් පානය කළ හැකි අධික ආහාර වේලකින් (heavy meal) පසුව. ඔබේ බඩේ ඇති වන කැක්කුම ලිහිල් කිරීමටත්, ඔබට ඉදිමීමක් දැනෙනවා නම් ඔබේ වේදනාව සමනය කිරීමටත් මේ ද්‍රවයය දෙක ඔබට යොදා ගත හැකී. ඔබේ බඩේ ගැටළු පිළිබඳව වැඩි අවධානයක් යොමු කරන Chamomile තේ ආහාර ජීර්ණයට උපකාරී වනවා පමණක් නොව එය ඔබට ලිහිල් කිරීමට සහ සැනසීමටද හැකිය. අතිරේක ස්වරූපයෙන් ද මෙම පෙපර්මින්ට් තෙල් ඔබට ලබා ගැනීමට හැකියාව තිබෙනවා.
 2. ප්‍රෝබියොටික් ගන්න
  ඔබේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියට අධික වායුවක් නිපදවීමට හේතු වෙනවා ඔබේ ආමාශයේ විවිධ බැක්ටීරියා මිලියන ගණනක් පවතින අතර ඒවායින් සමහරක්. අධ්‍යයන කිහිපයකින් ඔප්පූ වී තිබෙන පරිදි ගෑස් නිෂ්පාදනය සහ ඉදිමීම නියාමනය කිරීමට ප්‍රෝබියොටික් උපකාරී වේ. යෝගට් ලබා ගත හැකි ඔබට මෙම ප්‍රොයිබොටික් වෙනුවට. යෝගට් ඔබට ඇඹුල් රසයි නම් මී පැණි හෝ ජෑම් ටිකක් එකතු කර රසවත් කර ගන්න හැකියාවක් තිබෙනවා ඔබ යෝගට් ආහාරයට ගන්න එතරම් ප්‍රිය නොමැති නම්.
 3. සීනි ඇල්කොහොල් වලින් වළකින්න
  සිනී ඇල්කොහොල් වලින් වැළකීමට සැමවිටම උත්සහ කරන්න. ඒවා ඔබේ ආහාර ජීර්ණ පත්රිකාවේ පහළ කොටසෙහි ඇති බැක්ටීරියා වෙත ළඟා වීමට නැඹුරු වන නිසා ඒවා ඔබේ බඩට යම් යම් ගැටළු ඇති කිරීමට පුළුවන්. sweeteners වැනි ස්වාභාවික රසකාරක රසවිඳිය හැකී ඔබට ඒ වෙනුවට. පලතුරු අනුභව කිරීමත් ඔබට කල හැකී සැකසූ අතුරුපස ආහාරයට ගන්නවා වෙනුවට.
 4. බඩ සම්බාහනය
  ඔබට වැතිරී ඔබට උදරීය සම්බාහනයක් ලබා දෙන ලෙස යමෙකුගෙන් ඉල්ලා සිටීමට අවශ්‍ය වෙන්න පුළුවන් ඔබ අධික ලෙස ආහාරයට ගැනීමෙන් හා ඔබේ බඩේ ඇති වන අපහසු වායුව දැනෙන්නට පටන් ගත් විට.

ඔබට මෙය තනිවම වුවත් කිරීමට හැකියාවක් තිබෙනවා. මෙය ඔබට උපකාරී වන්නේ ආහාර ඔබේ ආමාශයේ පහළට ගමන් කිරීමට සහ තද බව, අධික පීඩනය සහ ඉදිමීම ඉවත් කිරීම සදහායි.

 1. යෝග කරන්න
  වඩා සෞඛ්‍ය සම්පන්න දෙයක් තමා මේ යෝගා කිරීම කියල කියන්නේ. බොහෝ අය ආහාර වේලකට පසුව ඇවිදීමට කැමති නෑ. ඉතින් ඔබට ඇවිදීම වෙනුවට මිනිත්තු 15ක් පමණ යෝගා කිරීම කල හැකී.

ඔබට උපකාර කල හැකි වීවිධ ඉරියව් පවතිනවා ඔබේ බඩේ තද බව ලිහිල් කිරීමට, ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියට ආහාර ඉදිරියට ගෙනයාමට, ඔබේ අවයව උත්තේජනය කිරීමට සහ අර්ධ වශයෙන් ඉදිමීමට හේතු වන ආතතිය සමනය කිරීම වැනි දෑ සදහා. ඔබට වඩාත් ඵලදායි ඉරියව්ව දැනගෙන එය ක්‍රියාවට නැන්වීම ඔබට කල හැකී.

 1. ඔබේ ශරීරය හයිඩ්‍රේට් කරන්න
  කිසි විටෙකත් ඔබ අමතක නොකර යුතු දෙයක් තමා ඔබේ ශරීරය හයිඩ්රේට් කිරීම කියල කියන්නේ. සෞඛ්‍ය ගැටලු රාශියකට විසඳුම තමා මේ ජලය කියල කියන්නේ. වීදුරු 8 ක් පමණ ඔබ ජලය පානය කිරීම කල යුතුයි එක් දිනකට.

ඔබේ ශරීරයට තනිවම බඩ පිපුමට එරෙහිව සටන් කිරීමට අවශ්‍ය සියලු ශක්තිය පවතින බැවින් සැම විටම සජීලව සිටින්න.

අපි බලාපොරොත්තු වන්නේ බඩ පිපුම අඩු කිරීමට මෙම සරල නමුත් ඵලදායී ක්‍රම ඔබේ ශරීරය නිරෝගීව තබා ගැනීමට උපකාරී වනු ඇති බවයි.

Related posts

Leave a Comment