සමේ රැළි ඉවත් කිරීමට හැකි තෙල් වර්ග 5ක්.

අපේ සම මත රැළි ඇතිවිමට පටන් ගන්නවා අපි වයසට යනවත් එක්කම. සමහර පුද්ගලයින්ගේ බොහෝ සියුම් රේඛා සහ රැළි පෙන්වීමට පටන් ගන්නවා වයස අවුරුදු 35 ත් 50 ත් අතර වගේ වයස වලදී. මේ රැලි ඉවත් කිරීමට අද කාලේ බොහෝ ක්‍රම තිබෙනවා. අද අපි ඔබට අරගෙන ආවේ ඒ වගේ ක්‍රමයක් ගැන. මෙසේ ඔබේ සම මත ඇතිවන රැළි ඉවත් කිරීමට උපකාරී වන තෙල් වර්ග කිහිපයක්  තමා අද අපි ඔබට මේ ලිපිය හරහා අරගෙන ආවේ. ඔබේ සම සුමටව හා පරිපූර්ණව තබා ගැනීමට හැකියාව ලැබෙනවා ඔබට මේ තෙල් වර්ග භාවිතා කිරීම තුලින්. 

01. අලිගැට පේර තෙල්

මේද අම්ල, ඔමේගා මේද හා විටමින් A අන්තර්ගත වෙනවා මේ අලිගැටපේර තෙල් වල. මේ නිසා මේ තෙල් ඔබේ සමට අවශෝෂණය වීම බොහෝම හොද දෙයක්.  අලිගැට පේර තෙල් වල ඛනිජ හා ප්‍රතිඔක්සිකාරක අඩංගු වන නිසා මුහුණ සූර්යයාගේ පාරජම්බුල කිරණවලින් ආරක්ෂා කර ගැනීමට මීට හැකියාව තිබෙනවා. ඒ විතරක් නෙමේ මේක  විශිෂ්ට මොයිස්චරයිසර් එකක්. ඔබ අලිගැට පේර භාවිතා කල යුත්තේ මේසේයි. 

අලිගැට පේර තෙල් හැදි 2 ක්, රෝස හෝ ලැවෙන්ඩර් මල් වැනි අත්‍යවශ්‍ය තෙල් බින්දු 3-4 ක් ගෙන ඒවා අවුන්ස 1 ක භාජනයක, බෝතලයක තබන්න.

ඔබේ මුහුණට ආලේප කිරීමට පෙර ඒවා මිශ්‍ර කිරීමට මෘදු ලෙස සොලවන්න අමතක කරන්න එපා. 

02. ලෙමන් තෙල්

 ලෙමන් තෙල් භාවිතා කිරීම සිදු කරනවා කුරුලෑ හා දිලීර ගැටළු සඳහා. ඉහළ ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ ප්‍රති-ක්ෂුද්‍ර ජීවී ගුණ මෙහි අන්තර්ගත වෙනවා. මේ හේතුව නිසා තමා බොහෝ වයස්ගතවීම් දුරුලන නිෂ්පාදන වලට මෙම තෙල් වර්ගය භාවිතා කිරීම සිදු වෙන්නේ. ලෙමන් අත්‍යවශ්‍ය තෙල් මුලින්ම ග්රැපීස්ඩ්, පොල් හෝ ඔලිව් තෙල් වැනි වාහක තෙල්වල තනුක කිරීම කල යුතුමයි මීට හේතුව එය අධික සාන්ද්‍රිත තෙල් වර්ගයක් වීම.  අධ්‍යයනවලින් සොයාගෙන තිබෙන පරිදි සූර්යයාට නිරාවරණය වන විට පැඟිරි තෙල් ඔබේ සම මත දැඩි ලෙස ප්‍රතික්‍රියා කරනවා. මේ හේතුව නිසා ඔබ මේවා භාවිතා කිරීම කල යුත්තේ රාත්‍රී කාලයේදී. 

මිලි ලීටර් 50 බෝතලයක මිශ්‍ර කරන්න: (වාහක තෙල් මිලි ලීටර් 50 ක් (අතිරේක වර්ජින් ඔලිව් තෙල් හෝ ග්‍රැපීස්ඩ් තෙල් අපි නිර්දේශ කරමු) ලෙමන් තෙල් බිංදු 3-5 ක්)

ඔබේ සම මත අන්තර්ගතය භාවිතා කිරීමට පෙර බෝතලය මෘදු ලෙස සොලවන්න.

හොඳම ප්‍රතිඵල සඳහා එය රාත්‍රියේදී පමණක් භාවිතා කරන්න.

03. Grapeseed oil

වයින් නිෂ්පාදනයේ අතුරු ඵලයක් ලෙස මිදි තෙල් සෑදී ඇත. සම්පීඩිත මිදි බීජ වලින් තමා මෙය සකසන්නේ. විටමින් ඊ සහ බහු අසංතෘප්ත මේද මෙම තෙල් වල අන්තර්ගත වෙනවා. මේ නිසා මෙය ඔබේ සමට ‍යහපත් තෙල් වර්ගයක්. 

ඔබ කල යුත්තේ මිදි තෙල් ඔබේ සමේ ආලේප කර ඔබේ සමට එය උරා ගන්නා තුරුම එය සම්බාහනය කිරීමයි. 

04. කැරට් බීජ තෙල්

සීතල සම්පීඩිත කැරට් බීජ වලින් ලබා ගන්නා අත්‍යවශ්‍ය තෙල් වර්ගයක් ලෙස කැරට් බීජ තෙල් හදුන්වන්න පුලුවන්. සම වයස්ගත වීම පාලනය කිරීමට සහ සුව කිරීමේ සහ ක්ෂුද්‍ර ජීවී ගුණ වලින් මෙම තෙල් වර්ගය සමන්විත බව තමා පැවසෙන්නේ. ඉහළ ප්‍රතිඔක්සිකාරක ගුණ මෙහිද අන්තර්ගත වෙනවා. ඔබට මෙම තෙල් වර්ගය හොද මොයිස්චරයිසින් එකක් ලෙසත් භාවිතා කරන්න පුළුවන්. කැරට් බීජ තෙල් ද සම මත ආලේප කිරීමට පෙර වාහක තෙල්වල තනුක කිරීම නම් ඔබ කල යුතුයි. අනිත් තෙල් වල වගේම. කැරට් තෙල් භාවිතා කරන ආකාරය අපි පහතින් දක්වල තිබෙනවා. 

ආමන්ඩ් හෝ අලිගැට පේර වැනි වාහක තෙල් තේ හැඳි 2 ක් සමඟ කැරට් බීජ තෙල් බින්දු 2 ක් මිශ්‍ර කරන්න.

ඔබේ සමට තෙල් ආලේප කිරීම සඳහා ඔබේ ඇඟිලි හෝ කපු පෑඩ් භාවිතා කිරීම කරන්න පුළුවන්. 

05. ඔලිව් තෙල්

රැළි සහ සිහින් රේඛා අඩු කිරීම සඳහා විශිෂ්ට ද්‍රවයයක් තමා මෙය. ඔලිව් වල මොයිස්චරයිසින් විටමින් සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක අධික නිසා තමා මෙය බොහෝ ප්‍රතිඵල දායක වෙන්නේ. 

කපු බෝලයක් සරලව ඔලිව් තෙල් වල ගිල්වන්න:

අමතර සුපිරිසිදු ඔලිව් තෙල්, නැවුම් ලෙමන් යුෂ බින්දු කිහිපයක් (අත්‍යවශ්‍ය නොවේ) එක් කර ඔබ නින්දට යාමට පෙර කපු පුළුන් භාවිතයෙන් ඔබේ මුහුණට ආලේප කරන්න

මෙහිදී  ඔබ සැලකිල්ලට ගත යුතු දෙයක් තිබෙනවා ඒ තමා එක් එක් පුද්ගලයාගේ සම එක් එක් තෙල් වලට වෙනස් ආකාරයකින් ප්‍රතික්‍රියා කරන බව. පැච් පරීක්ෂණයක් කර මේ තෙල් ඔබේ සිරුරේ ආලේප කිරීම අපි නිර්දේශ කරන්නේ මේ නිසායි. 

Related posts

Leave a Comment