අවුරුදු 25 ට කලින් කල යුතු ලස්සන වීමේ ක්‍රම 7 ක්.

අප වයසින් වැඩෙත්ම ලප, රැළි සහ සිහින් රේඛා වැනි දෑ අපේ සමේ ඇති වෙනවා. මෙම වෙනස්කම් වලින් සමහරක් සිදුවන්නේ ස්වාභාවික වයස්ගත වීමේ ක්‍රියාවලිය (සහජ වයසට යාම) නිසා. අපිට වයසට යන එක නම් ඉතින් නවත්තන්න බෑ. කෙසේ වෙතත්, අපගේ පරිසරය හා ජීවන රටාව නිසා ඇති වන වෙනත් වයස්ගතවීම් (බාහිර වයස්ගත වීම) කෙරෙහි අපට බලපෑම් කළ හැකිය.

ඔබේ සමට වෙන කවරදාටත් වඩා හොඳ පෙනුමක් ලබා දීම සඳහා අපූරු රූපලාවණ්‍ය ක්‍රම 7 ක් ඔබ සමඟ බෙදා ගැනීමට තමා අද අපි මේ ලිපිය ඔබ වෙතට අරගෙන ආවේ. කියවලම බලන්නකෝ මේ ලිපිය ඔබටත් බොහෝ වැදගත් ලිපියක් වීම නම් නොඅනුමානයි. 

01. කැරට්-බිත්තර ආවරණ

වට්ටෝරුව:

එක් කුඩා කැරට් එකක් ගෙන එය අඹරන්න. එක් බිත්තරයක් ද ගන්න, අඹරන ලද කැරට් තේ හැන්දක් එකතු කර ඒවා එකට මිශ්‍ර කරන්න. ඔබේ ඇඟිලිවලින් මෘදු ලෙස සම්බාහනය කරන්න, මෙම වෙස් මුහුණ පිරිසිදු මුහුණකට සහ බෙල්ලට ආලේප කරන්න. මිනිත්තු 30 ක් එහි තබන්න, ඉන්පසු සිසිල් වතුරෙන් සෝදා හරින්න. මොයිස්චරයිසර් හෝ ආමන්ඩ් තෙල් ස්වල්පයක් යොදන්න.

ඔබට මෙම කැරට්-බිත්තර ආවරණය දින දහයක් පුරා පැළදිය යුතුයි. ඊට පසු, ඔබ සතියක් විවේකයක් ගත යුතු අතර සතියකට 2-3 වතාවක් වෙස්මුහුණ භාවිතා කරන්න. මාසයකට පසු, වයස්ගත ලප නැති වී යන අතර, ඔබේ සම වඩාත් සිනිඳු හා නැවුම් පෙනුමක් ලබා දෙනු ඇත.

02. Parsley mask

වට්ටෝරුව:

බිම් මට්ටමේ, නැවුම් parsley කොළ තේ හැන්දක් ගෙන ලෙමන් යුෂ තේ හැන්දක හා ඕට් මස් තේ හැන්දක සමඟ මිශ්‍ර කරන්න.

ඔබේ මුහුණට parsley වෙස්මුහුණ මෘදු ලෙස ආලේප කර විනාඩි 20 ක් තබන්න, ඉන්පසු සීතල වතුරෙන් සෝදා හරින්න. මොයිස්චරයිසර් යොදන්න. ඔබේ සම තෙල් සහිත හෝ සාමාන්‍ය නම් ඔබට සෑම දිනකම මෙම ආවරණ ආලේප කළ හැකිය. ඔබේ සම වියළි නම්, සතියකට දෙවරක් parsley mask ආලේප කරන්න.

සමට වඩාත් සජලී හා මෘදු බවක් එක් කිරීමට මීට හැකියාවක් ඇත. 

03. කෙසෙල් ආවරණ

වට්ටෝරුව:

එක් කෙසෙල් ගෙඩියක් ගෙන එය මෑෂ් කරන්න. ඔබේ සම ඉතා වියළි නම්, කාබනික ඇඹුල් ක්රීම් ටිකක් එකතු කරන්න.

පොඩි කළ කෙසෙල් ඔබේ මුහුණට ආලේප කර විනාඩි 20-30 අතර කාලයක් තබන්න. සීතල වතුරෙන් සෝදා හරින්න. ඔබට මෙම ආවරණ සතියකට කිහිප වතාවක් යෙදිය හැකිය.

කෙසෙල් වෙස් මුහුණ සම වඩාත් නැවුම් හා සෞඛ්‍ය සම්පන්න පෙනුමක් ලබා දෙයි. එය මෘදු පීල් එකක් මෙන් ක්‍රියා කරයි, එම නිසා වයස් ලප ඉවත් කිරීම සඳහා එය විශිෂ්ටයි.

04. Anti-wrinkle face gymnastics

මුහුණේ යෝග හෝ මුහුණු ජිම්නාස්ටික් දිනෙන් දින ජනප්‍රිය වෙමින් පවතී. පහසු සහ ආරක්ෂිත ව්‍යායාම මගින් අපගේ සම තරුණ හා ලස්සන ලෙස තබා ගැනීමටත් රැළි පෙනුම වළක්වා ගැනීමටත් හැකි වේ. ඔබ මෙම ව්‍යායාම සෑම දිනකම හෝ අවම වශයෙන් සතියකට 4-5 වතාවක් කළ යුතුය. පළමුව ඔබේ මුහුණ සහ අත් පිරිසිදු කිරීමට අමතක නොකරන්න.

ඇස් වටා ඇති ප්රදේශය ගැන සැලකිලිමත් වීම.

ඔබේ දර්ශක ඇඟිලි ඔබේ ඉණ යට සහ මාපටැඟිලි ඔබේ ඇස් යට තබන්න. ඉහළට ගොස් ඇහිබැම ඔසවන්න, ඒවා අස්ථියට එරෙහිව අල්ලා ගන්න. ඉන්පසු සෙමෙන් ඔබේ ඇස් වසාගෙන ඉහළ සහ පහළ පියන එකවර වසා දමන්න. මෙම ව්යායාම කිහිප වතාවක් නැවත නැවත කරන්න.

නළලේ තිරස් රැළි සුමට කිරීම.

අත් දෙකෙහි දර්ශක ඇඟිලි ඇහි බැම වලට වඩා මිලිමීටර කිහිපයක් ඉහළින් තැබිය යුතුය. ඇහි බැම චලනය කිරීමට නොහැකි වන පරිදි ඇඟිලි තුඩු සමට තදින් තද කරන්න. ඔබ වෙහෙසට පත් වන විට, දෙතොල් දෙසට සහ කනෙහි කොන අදින්න. තත්පර පහක් සිටින්න, පසුව ලිහිල් කරන්න. මෙම ව්යායාම තුන් වරක් නැවත නැවත කරන්න.

නළලේ සිරස් රැළි ඉවත් කිරීම.

ඔබේ ඇඟිලි ඔබේ ඇහිබැම හා නළල මත තද කර සම දිගු කරන්න. ඔබ කේන්තියෙන් මෙන් ඔබේ ඉණ චලනය කිරීමට උත්සාහ කරන්න. තත්පර 15-20 ක් මෙම ස්ථානයේ සිටින්න. සන්සුන් වන්න. ව්යායාම තුන් වරක් නැවත කරන්න. 

05. ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි

ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි වල ඇල්ෆා හයිඩ්‍රොක්සි අම්ල අඩංගු බැවින් වයස් ලප සැහැල්ලු කිරීම සඳහා භාවිතා කළ හැකි විශිෂ්ට අමුද්‍රව්‍යයකි. විනාකිරි ස්වල්පයක් ඔබේ ලප වලට ආලේප කර එක රැයක් තබන්න. වියළි බව වළක්වා ගැනීම සඳහා ඔබට එය තෙල් සමඟ මිශ්‍ර කළ හැකිය.

06. Castor oil

මෙහි පුදුමාකාර සුව ගුණ ඇත. ඔබට වයස් පැල්ලම් ඇති සමට බින්දු කිහිපයක් දමා සම්බාහනය කිරීම කල හැකී. සෑම දිනකම උදෑසන හා සවස් යාමයේ මෙම පියවර නැවත කළ හැකිය. මෙම තෙල් ආලේප කිරීමෙන් මාසයකට පසු ලප වල පෙනුම විශාල ලෙස අඩු වේ.

07. විටමින් සී

අපගේ සම වයසට යත්ම, එහි විටමින් සී හිඟ වීමට පටන් ගනී, එය නිරෝගී හා ඔරොත්තු දෙන සමක් පවත්වා ගැනීම සඳහා අතිශයින්ම වැදගත් වේ.  විටමින් සී ලබාගැනීම මගින් විටමින් සී ප්‍රමාණවත් ප්‍රමාණයක් පවත්වා ගත හැකිය. මෙය සමේ සිහින් රේඛා සහ පැහැය අඩු කරයි.

ඔබ මෙම රූපලාවණ්‍ය ක්‍රම කිසිවක් උත්සාහ කර තිබේද? ඔබේ අදහස් අපිත් සමග බෙදාගන්න අමතක කරන්න එපා. 

Related posts

Leave a Comment