ඔබේ ශරිරයට වයස අවුරුදු 30න් පසුව සිදුවන වෙනස්කම් 10ක්.

අපගේ ශරීරය විවිධ වෙනස්කම් වලට භාජනය වීමට පටන් ගන්නේ අවුරුදු 30න් පස්සේ. මේ සමහර වෙනස් කම් නම් ඇත්තටම අපිව බොහෝ පුදුමයට පත් කරන ඒවා. අපගේ මොළය සැබවින්ම කුඩා වීමට පටන් ගන්නවා ඔබට වයස අවුරුදු 30න් පසුව මෙය උදාහරණයක් ලෙස ගන්න පුළුවන්. විශේෂඥ්ඥයන් බොහෝ දේ පවසනවා මේ අවුරුදු 30න් පසුව ඔබට සිදුවන වෙනස්කම් පිළිබදව. ඉතින් අද අපි ඔබට මේ පිළිබදව රැගෙන එන්න හිතුවා. කියවලම බලන්නකෝ. 

01. ඔබේ මොළය කුඩා වේ.

අපේ ශරීරයේ බොහෝ දේවල් අපේ වයසත් සමග වර්ධනය වෙනවා. නමුත් එක් ඉන්ද්‍රියක් ඇරෙන්න ඒ තමා අපේ මොළය. අපි වයසට යත්ම අපේම මොළය කුඩා වීම තමා සිදු වෙන්නේ. මොළයේ සමහර කොටස් හැකිලී යාම සිදු වෙනවා අපි වයසට ගියාම.  දිනකට නියුරෝන 50,000 ක් පමණ අහිමි වෙනවා අපි වයසට ගියාම. ඒත් කලබල වෙන්න එපා. 

අනුවර්තනය වීමට අපේ මොළය හොදින්ම දන්නවා.  මොළයේ පරිමාව පිරිහීම වයස අවුරුදු 40 න් පසු දශකයකට 5% ක වේගයකින් සිදු වෙනවා. එපිසෝඩික් මතකයට මෙය බොහෝ බලපෑමක් සිදු කරනවා. 

02. ඔබට දහඩිය අඩුවෙන් දමයි.

වයස අනුව වෙනස් ලෙස දහඩිය දැමීම ආරම්භ කරනවා කාන්තාවන්ට. ඔසප් වීම හා මේ බොහෝ වෙනස්කම් සම්බන්ධ වෙනවා. වයස සමග බොහෝ දහඩිය ගන්ත්‍රි හැකිලීම සිදු වෙනවා. බොහෝ විට මෙය සිදු වෙන්නේ අත් යට දහඩිය ග්‍රන්ථි වලට. අඩු සංවේදී වන අතර දහඩිය නිෂ්පාදනය අඩු කිරීම මෙහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස සිදු වෙනවා. 

03. ඔබ සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව අඩු වාර ගණනක් අල්ලා ගනී.

කිවිසුම් යාම හා කැස්ස ඔබ වයසට ගිය විට බොහෝ අඩු වෙනවා. ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ ප්‍රතිචාරය වඩාත් පුළුල් වෙනවා ඔබට වයස අවුරුදු 30ට පසු. 

04. ඔබේ රසය පිළිබඳ හැඟීම දුර්වල වේ.

ඔබට ආහාර ගැනීමට ඇති උනන්දුව අඩු වී යාම සිදු වෙන්න පුළුවන් මීට හේතුව ඔබේ රසය පිළිබඳ හැඟීම වයස සමඟ මැකී යාම. අවුරුදු 60 න් පසු සමහර රස අංකුර අහිමි වීම සිදු වෙනවා බොහෝ පුද්ගලයින්ට. සීනි සහ ලුණු අධික ආහාර වැඩිහිටි පුද්ගලයින් බොහෝ ආහාරයට ගන්නවා ඔබ දැක ඇති මීට හේතුව තමා ඔවුන්ගේ රස අන්කුර අහිමි වීම. ඔවුන්ගේ සුවද දැනීමත් මෙලෙසම අඩු වෙනවා. 

05. ඔබට අඩු මාංශ පේශි ඇත.

මාංශ පේශි නැති වීම තමා ඔබ වයසට යාමත් සමග වඩාත් කැපී පෙනෙන බලපෑම ඔබට මුහුණ දීමට සිදු වෙන. අපි දුර්වල වීම සිදු වෙන්නේ මෙහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස. දශකයකට දළ වශයෙන් 3–8% කින් අඩු වෙනවා අපේ මාංශ පේශි නමුත් මෙය සිදු වෙන්නේ වයස අවුරුදු 30න් පසුව. වයස අවුරුදු 60 න් පසුව ඊටත් වඩා මෙම අනුපාතය පහල වැටීම සිදු වෙනවා. 

06. ඔබේ පරිවෘත්තීය ස්ථායී වේ.

අපගේ පරිවෘත්තීය වයස සමඟ ස්ථාවර වීම හරහා ගමන් කරන අතර වඩාත්ම තීරණාත්මක කාල පරිච්ඡේදය වයස අවුරුදු 50-60 අතර වන බව තමා පර්යේෂකයන් පවසන්නේ. මෙය බොහෝ මන්දගාමි වෙනවා වයස අවුරුදු 80න් පසුව. 

අපගේ බර විශාල වෙනස්කම් වලට භාජනය නොවන බව තමා මින් අදහස් වෙන්නේ. වයස යත්ම කැලරි දහනය වීම හරිම අඩු වෙනවා උනත් වයස යත්ම ආහාරයට ගන්න පුළුවන් ප්‍රමාණයත් අඩු වෙනවා. 

07. ඔබේ පෞරුෂත්වය ස්ථාවර වේ

වයස අවුරුදු 30 න් පසු ඔබ වඩාත් ස්ථාවර වීම සිදු වෙනවා.  අපගේ පෞරුෂය ස්ථාවර කිරීමේ කාලය වයස 30 ත් 50 ත් අතර වන බව තමා පර්යේෂකයන් පවසන්නේ. 

08. ඔබේ නියපොතු සෙමෙන් වර්ධනය වේ.

 අප තරුණ වියේදී අපගේ නියපොතු වේගයෙන් වර්ධනය වන බව පර්යේෂකයන් සොයාගෙන තියනවා. ඔහුගේ වම් සුලැඟිල්ලේ නියපොත්ත දිනකට මි.මී. 0.123 ක වේගයකින් වර්ධනය වන බව දුටු වෛද්‍ය විලියම් බීන් විසින් තමා මෙය මුල් වරට හදුනාගත්තේ. 

මෙම අනුපාතය දිනකට මිලි මීටර් 0.095 දක්වා පහත වැටීම සිදු වෙනවා ඔබට වයස අවුරුදු අවුරුදු 67 න් පසුව. මෙම වෙනස්කම් සිදු වෙන්නේ මන්දගාමී රුධිර සංසරණය නිසා. 

09. ඔබේ දත් අඩු සංවේදී වේ.

දතෙහි පිටත එනමලය සහ එහි මධ්‍යම ස්නායුව අතර වයස්ගත වීමත් සමඟ ඩෙන්ටින් (තද අභ්‍යන්තර පටක) ශක්තිමත් වන නිසා ඔබේ දත් අඩු සංවේදීතාවයක් ඇති වීම මෙම වසසින් පසුව සිදු වේ. සංවේදීතාව නැති වීමට හේතු වෙන දෙයක් තමා මෙම ශක්තිමත් කිරීම. 

10. ඔබට සතුටක් දැනේ.

ඔබට සාමාන්‍යයෙන් ජීවිතය ගැන හොඳ හැඟීමක් තමා තිබෙන්නේ ඔබ ළමයෙක් ව සිටින විට. නමුත් වයසට යත්ම ඔබට මෙම හැගීම අඩු වෙනවා. භෞතික හා මානසික සමාජයේ පිරිහීමේ කාල පරිච්ඡේදයක් ලෙස තමා සම්ප්‍රදායිකව මෙම  වයස්ගත වීම හදුන්වන්නේ. නමුත් අප වයසට ගිය විට අපට වඩාත් සතුට හා තෘප්තිය දැනිය හැකි බව  පර්යේෂකයන් සොයාගෙන තිබෙනවා.

Related posts

Leave a Comment