ඉන්දියාව පුරා උග්‍ර ඔක්සිජන් හිඟයක්, කොවිඩ් දෙවන රැල්ලත් දරුණු අතට

ඉන්දියාව විසින් පසුගිය පැය 24 තුළ නව කොරෝනා වයිරස් රෝගීන් 314,835 ක් වාර්තා කර ඇති අතර එය ලොව ඕනෑම තැනක වාර්තා වූ ඉහළම එක්දින වාර්තාවයි. එම කාලයේ මරණ 2,104කින් ඉහළ ගොස් ඇති අතර එය ඉන්දියාවේ උපරිම දෛනික මරණ සංඛ්‍යාවයි. එමඟින් රටේ සමස්ත තහවුරු වූ රෝගීන් මිලියන 16 කට ආසන්න සංඛ්‍යාවක් වන අතර එය දෙවනු වන්නේ එක්සත් ජනපදයේ මිලියන 31.9ට පමණි. ඉන්දියාව දරුණු දෙවන රැල්ලක ග්‍රහණයේ සිටින අතර උග්‍ර ඔක්සිජන් හිඟයක් නිසා එහි අධික සෞඛ්‍ය සේවා පද්ධතිය පිළිබඳව වැඩි බියක් ඇති වේ. නගරයේ ඔක්සිජන් අර්බුදය සම්බන්ධයෙන් මධ්‍යම රජය කටයුතු කිරීම සම්බන්ධයෙන් දිල්ලියේ ඉහළම අධිකරණය ප්‍රසිද්ධියේ විවේචනය කිරීමට එය හේතු වී තිබේ. මෙය හාස්‍යජනකයි. ඉන්දියාව පුරා ඔක්සිජන් සැපයීම සම්බන්ධයෙන් මධ්‍යස්ථානය කරන්නේ කුමක්දැයි දැන ගැනීමට අපට අවශ්‍යයැයි විනිසුරුවරුන් කියා සිටියේ පෞද්ගලික රෝහල් හයක හිමිකරු විසින් කරන ලද පෙත්සමක තීන්දුව කියවමිනි. කර්මාන්තශාලාවලින් ඉන්දියාව පුරා රෝහල් වෙත ඔක්සිජන් සැපයීම ආරක්ෂිතව සිදු කරන ලෙස එය රජයට නියෝග කළේය.කොපමණ සංඛ්‍යාවක් දැයි දැනගත නොහැකි වුවද, රට පුරා පුද්ගලයන් ඔක්සිජන් බලාපොරොත්තුවෙන් මිය ගොස් ඇත.

උපුටා ගැනීම – දිණමින පුවත්පතිනි.

Related posts

Leave a Comment