ගුණාත්මක භාණ්ඩ හදුනාගැනීමට ඔබ දැන සිටිය යුතු ක්‍රම 10 ක්.

අපි නව ඇඳුමක්, කමිසයක් හෝ වෙනත් ඕනෑම ආකාරයක ඇඳුම් හෝ උපාංගයක් මිලට ගන්නා විට අපට අවශ්‍ය වන්නේ ගුණාත්මක භාණ්ඩයක් මිලදී ගැනීමටයි. නමුත් යථාර්ථය නම් ඇදුම් වැනි දෑ පළමු සේදීමෙන් පසුව පවා ඉරී යනවා. මීට හේතුව තමා දුර්වල අමුද්‍රවයය යොදා ගැනීම. ඔබ පාරිභෝගිකයෙකු හැටියට මේ වැනි දේවල් අත් විදල ඇති. ඒ වගේම මෙවැනි දේවල් නිසා ඔබ බොහෝ අපහසුතාවයන්ට පවා පත් වෙලා ඇති. 

ඉතින් මෙන්න මේ නිසා ඔබට ගුණාත්මක අයිතම තෝරාගැනීමට හැකි වන පරිදි උපදෙස් ටිකක් දෙන්න අපි හිතුවා. මෙවා ඔබට බොහෝ වැදගත් වේවි ඊළග පාර සාප්පු සවාරි යද්දි. කියවලම බලන්නකෝ. 

10. කපු රෙදි මිරිකීමෙන් එහි ගුණාත්මකභාවය පරීක්ෂා කරන්න. 

කපු රෙද්ද අල්ලාගෙන තත්පර කිහිපයක් ඔබේ හස්තයේ තදින් මිරිකා ගන්න. මෙයින් පසු රෙදි කැබලි කඩදාසි මෙන් පෙනේ නම්, එයින් අදහස් වන්නේ එහි හැඩය තබා ගැනීම සඳහා නිෂ්පාදකයින් ඊට වෙනත් කුමක් හෝ එකතු කරල තිබෙනවා කියන එක. එවැනි ඇඳුම් පළමු සේදීමෙන් පසු රළු පෙනුමක් ලබා ගැනීමට පටන් ගනී. ඔබ කපු ඇදුමක් මිලදී ගැනීමට යාමේදී එය හරිම කපුද යන්න දැනගැනීම සදහා මෙය සිදු කිරීමට අමතක කරන්න එපා. 

09. හිඩැස් බැලීමට මැහුම් අදින්න.

ගුණාත්මක භාණ්ඩවල තිබෙනේ ඝන මැහුම්. මැහුම් කෑලි සැහැල්ලුවෙන් ඇද ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. මැහුම් හිඩැස් පෙන්වන්නේ නම්, ඔබ බලන්නේ ගුණාත්මකභාවයක් නොමැති ඇදුඅක් දෙසයි. 

08. විවෘත සිපර් මිලදී ගැනීමෙන් වලකින්න.

පටියකින් ආවරණය කර ඇති ලෝහ සිපර් සමඟ ඇඳුම් සහ උපාංග මිලදී ගැනීමට වග බලා ගන්න: ඒවා වඩාත් විශ්වාසදායක හා දිගු කල් පවතින ඒවා ය. විවෘත ප්ලාස්ටික් සිපර් බොහෝ විට කැඩී යන අතර එය ඕනෑම අයිතමයක ගුණාත්මක භාවයේ සලකුණකි.

07.  වාටිය ප්‍රමාණවත් තරම් පළල් බවට වග බලා ගන්න.

කලිසම් සහ සායක් සෙන්ටිමීටර 4 ක් දක්වා විය යුතුය. බ්ලවුස් සහ ෂර්ට් සෙන්ටිමීටර 2 ක් පමණ කුඩා විය යුතුය. මෙම ස්ථානය සරලව මැහුම් කර ඇත්නම්, ඔබ අඩු ගුණාත්මක භාණ්ඩයක් දෙස බලනවා විය හැකී. 

06. රෙදිපිළි ඇද බලන්න. 

ගුණාත්මක අයිතමයක් සෑම විටම එහි හැඩය තබා ගනී. ඇඳුමක හෝ සායේ දිගු කොටසක් ගෙන එය අදින්න පසුව එය නැවතත් කලින් විදිහටම තබන්න. මෙසේ සිදු කිරීමේදී ඔබේ රෙදි පිළි වල හැඩය මෙම අවස්ථාවේදී නැති වී ගි‍යොත් එය බාල භාණ්ඩයක් විය හැකී. 

05. සිපර් දිගට ගැලපෙන බවට වග බලා ගන්න.

ඇඳුම්, සායක් හෝ වෙනත් ඕනෑම ආකාරයක ඇඳුම් මත සිපර් දිගින් සමාන විය යුතු අතර වර්ණයට ගැලපෙන ලෙස මෙය තිබිය යුතුයි.

04. ලේබලය කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්න.

කපු, සිල්ක් සහ ලොම් වැනි ස්වාභාවික රෙදි සින්තටික් වලට වඩා ශක්තිමත් හා කල් පවතින ඒවා වේ. කෙසේ වෙතත්, 100% කපු සේදීමෙන් පසු ඉක්මනින් හැකිලීමට පුළුවන. කෘතිම රෙදිපිළි (විස්කෝස්, පොලියෙස්ටර්, නයිලෝන් ආදිය) එකතු කිරීම (5-30%) සහිත ඇඳුම් තෝරා ගැනීම හොඳ අදහසකි. මෙම ඇඳුම් ඔබට වැඩි කාලයක් සේවය කරනු ඇත.

03. මැහුම් සහ නූල් ගැලපෙන බවට වග බලා ගන්න.

රෙදි රටා සහ නූල් වර්ණ පරීක්ෂා කරන්න. රටා නොගැලපේ නම් සහ විවිධ වර්ණවලින් යුත් නූල් වලින් මැහුම් සාදා ඇත්නම්, මෙම අයිතමය හදිසියේම සාදා ඇති බවට පැහැදිලි සලකුණකි. මෙහි ගුණාත්මක භාවය අඩු විය හැක. 

02. බොත්තම් සහ බොත්තම් සිදුරු පරීක්ෂා කරන්න.

නිෂ්පාදකයින් ව්‍යාජ හෝ අඩු ගුණාත්මක භාණ්ඩයක් සාදන විට, ඔවුන් බොහෝ විට කුඩා විස්තර කෙරෙහි අවධානය යොමු නොකරයි. අයිතමයක් මිලදී ගැනීමට පෙර බොත්තම් සහ බොත්තම් සිදුරු පරීක්ෂා කළ යුත්තේ එබැවිනි. බොත්තම් සුරක්‍ෂිත බවට වග බලා ගන්න සහ නූල් නොපවතින බවට වග බලා ගන්න. සිදුරු පිළිවෙලට උඩින් තබා ඒකාකාරව කපා ගත යුතුය.

01. නැවීම්වල වර්ණ ගැන්වීම දෙස බලන්න.

හැන්ඩ්ල්ස්, පටි හෝ සවි කිරීම් වල වර්ණ ගැන්වීම මැකී ගියහොත් හෝ නැමීම්වල සලකුණු තබන්නේ නම්, මෙය අඩු ගුණාත්මක භාණ්ඩයක ලකුණකි. අයිතමයේ එක් කොටසක් අනෙක් ඒවාට වඩා සැහැල්ලු හෝ අඳුරු ලෙස පෙනෙන විට එය එසේම වේ.සේදීමෙන් පසු මේ ආකාරයේ වර්ණ ගැන්වීම ක්‍රමයෙන් මැකී යනු ඇත

Related posts

Leave a Comment