ජෝ බයිඩන්ගෙන් පුළුල් ආයෝජන සැලැස්මක්

එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ජෝ බයිඩන් සිය පළමු කථාවේදී රැකියා, අධ්‍යාපනය සහ සමාජ සත්කාර සඳහා පුළුල් ආයෝජන සැලැස්මක් සකස් කර තිබේ. සිය 100 වන ධූර දිනයට ආසන්න දිනකදී ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂය ඩොලර් ට්‍රිලියන 4ක් වියදම් කර ඇත. එය 1960 දශකයේ සිට එක්සත් ජනපදයේ විශාලතම ප්‍රතිලාභ නැවත ලබා ගැනීම බව විශ්ලේෂකයෝ පවසති. ඔහු එය හැඳින්වූයේ “අමෙරිකාවේම පරම්පරාවේ ආයෝජනයක්” ලෙසය. එහෙත් සැලසුම් නීතියක් බවට පත්වීමට පෙර කොංග්‍රසයේ සටනකට මුහුණ දෙයි. රිපබ්ලිකන් පක්ෂය යෝජනාවලට පුළුල් විරෝධයක් එල්ල කර ඇති අතර, එය බදු වැඩි කිරීමට සහ රජයේ වියදම් වැඩි කිරීමට සහාය නොදක්වයි. පැති දෙකෙහිම සිහින් ඩිමොක්‍රටික් බහුතරයක් පවතින අතර, සැලසුම් සමඟ කොපමණ දුරක් යා යුතුද යන්න පිළිබඳව පක්ෂය අතර බෙදීමක් ඇති වී තිබේ.

ඓතිහාසික මොහොතක, එක්සත් ජනපද උප ජනාධිපති කමලා හැරිස් – එම ධුරය දැරූ පළමු කාන්තාව සහ නියෝජිත මන්ත්‍රී කථානායක නැන්සි පෙලෝසි යන දෙදෙනාම බදාදා රාත්‍රියේ පැවති දේශනය අතරතුර බයිඩන් මහතා පිටුපස වාඩිවූහ. කොංග්‍රසයට කළ කතාවකදී කාන්තාවන් දෙදෙනෙකු ජනාධිපති පිටුපස පෙනී සිටි පළමු අවස්ථාව මෙය විය. හැරිස් මහත්මිය උප ජනාධිපති ලෙස ආරම්භක දේශනයේදී ඇමතූ බිඩෙන් මහතා, “කිසිම ජනාධිපතිවරයෙක් මේ වචන මේ වේදිකාවෙන් පවසා නැත. එය කාලය ගැනය” යැයි පවසා තිබේ.

උපුටා ගැනීම – දිණමින පුවත්පතිනි.

Related posts

Leave a Comment