ලෝක සංචාරක ව්‍යාපාරය බිදවැටී රැකියා අහිමිවෙයි – G 20 සංවිධානය

කොරෝනා වසංගතය හේතුවෙන් පසුගිය වසරේ (2020) දී ලෝක සංචාරක ව්‍යාපාරය සියයට 73 කින් බිඳ වැටී තිබේ. ඒ අනුව අන්තර්ජාතික මට්ටමින් අහිමිවූ රැකියා සංඛ්‍යාව මිලියන 62 ක් පමණ වන බවට ගණන් බලා තිබෙන බව ජී 20 සංවිධානය පෙන්වා දෙයි. ඉතාලියේ පැවැති ජී 20 රටවල සංචාරක ඇමැතිවරුන්ගේ සමුඑවෙන් පසු නිකුත් වී ඇති නිවේදනයක මේ බව දක්වා තිබෙන අතර සමුඑව වීඩියෝ තාක්ෂණය ඔස්සේ පැවතිණි. රසායනික හා යන්ත්‍රසූත්‍ර යන කර්මාන්ත අංශ දෙකට පසුව ලෝක ආර්ථිකයේ තුන්වන ස්ථානය හිමිව ඇත්තේ සංචාරක කර්මාන්තයට වන අතර පසුගිය දශක කිහිපය තුළ සංචාරක ව්‍යාපාරය අඛණ්ඩ වර්ධනයක් අත්කර ගෙන තිබිණි. ගෝලීය වශයෙන් වේගයෙන් වර්ධනය වන ආර්ථික අංශයක් බවට පත්වූ සංචාරක ව්‍යාපාරය 2009 දී මිලියන 880 ට සාපේක්ෂව 2019 දී බිලියන 1.5 සිට අන්තර්ජාතික සංචාරකයින්ගේ පැමිණීම සියයට 59 ක වර්ධනයක් පෙන්නුම් කර ඇත.

සංචාරක කර්මාන්තය ද සමාජ හා ආර්ථික ප්‍රගතිය සඳහා ප්‍රධාන ගාමක බලවේගයක් වී තිබෙන අතර ගෝලීය වශයෙන්, සංචාරක කර්මාන්තය 2019 දී ගෝලීය දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයට ඩොලර් ට්‍රිලියන 8.9 ක් සඳහා දායක වී ඇති අතර එය සියයට 10.3 ක දායකත්වයක් සපයයි. ලොව පුරා රැකියා 10 න් 1 ක්ම සංචාරක කර්මාන්තයේ යෙදී සිටින අතර රැකියා මිලියන 330 කට සමාන වේ.කෙසේ වෙතත්, ගෝලීය කොවිඩ්-19 වසංගතය මධ්‍යයේ 2020 දී ශක්තිමත් ඓතිහාසික වර්ධනය නවතා දමා තිබෙන අතර ගුවන් යානා භූමියේ, හෝටල් වසා දමා සංචාරක සීමාවන් ක්‍රියාත්මක කිරීමත් සමඟ, සංචාරක හා සංචාරක ව්‍යාපාරය වෛරසය පැතිරීම ආරම්භයේ සිටම වඩාත්ම බලපෑමට ලක් වූ අංශයක් බවට පත් විය.

Related posts

Leave a Comment