ඉන්දියාවේ භාණ්ඩ බෙදා හැරීම් වල දැඩි ප්‍රමාදයන්

විනාශකාරී කොවිඩ් -19 අර්බුදය ඉන්දියාව තුල උත්සන්න වෙද්දී, ලොව පුරා රටවල් හදිසි වෛද්‍ය සැපයුම් යැවීම ආරම්භ කළේ ආසාදිතයන් ඉහළ යෑම වැළැක්වීමටය. පසුගිය සතිය මුලදී එක්සත් රාජධානිය සහ එක්සත් ජනපදය ඇතුළු රටවලින් වෙන්ටිලේටර, ඖෂධ සහ ඔක්සිජන් උපකරණ ඉන්දියාවට ගලා ඒමට පටන් ගත්තේය. ඉරිදා වන විට දිල්ලි අන්තර්ජාතික ගුවන්තොටුපොළට පමණක් ගුවන් ගමන් 25ක සැපයුම් ටොන් 300ක් පමණ පැමිණ තිබේ. එහෙත් රට පුරා සිද්ධි වාර්තාගත මට්ටම් කරා ළඟා වෙමින් පවතින හෙයින්, බොහෝ අවශ්‍යතා ඇති අයට ආධාර සැපයීමේ ප්‍රමාද සිදුවිය. දින කීපයක් තිස්සේ රෝහල් වැඩි සහයෝගයක් ඉල්ලා සිටි නිසා බොහෝ භාණ්ඩ ගුවන් තොටුපොළේ සිට බෙදා හැරීම ප්‍රමාද වී තිබේ.

පළමු හදිසි ආධාර කණ්ඩායම පැමිණ සතියකට වැඩි කාලයක් ගතවී ඇති බව රාජ්‍ය නිලධාරීන් ප්‍රාදේශීය මාධ්‍ය වෙත පවසා තිබේ. සඳුදා සවස් වනතුරුම සැපයුම් බෙදා හැරීම ආරම්භ කර නැත. ප්‍රමාදයක් ඇති බව ඉන්දීය රජය තරයේ ප්‍රතික්ෂේප කර ඇති අතර අඟහරුවාදා සවස ප්‍රකාශයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ සැපයුම් බෙදා හැරීමට විධිමත් හා ක්‍රමානුකූල යාන්ත්‍රණයක් හඳුන්වා දී ඇති බවයි. සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් කියා සිටියේ භාණ්ඩ වේගයෙන් සොයා ගැනීමට සහ පිරිසුදු කිරීමට දින 7ම පැය 24ම වැඩ කරන බවයි. එහෙත්, භූමියේදී, ඉන්දියාවේ දරුණුතම බලපෑමට ලක්වූවන්ට තවමත් කිසිදු සැපයුමක් ලැබී නැති බවයි ඇතැම් ප්‍රාන්තවල නිලධාරීන් මාධ්‍ය වෙත පැවසුවේ.

Related posts

Leave a Comment