ඔස්ට්‍රේලියානුවෝ 9,000ක් ඉන්දියාවේ හිරවෙලා

මැයි 15 වැනිදා ඔස්ට්‍රේලියාවට පැමිණීම තහනම් කිරීමේ නියෝගය අවසන් වීමෙන් පසු එරට විසූ ඉන්දියාවේ ඇතැම් පුරවැසියන්ට නැවත ගෙන්වා ගැනීමේ ගුවන් ගමන් ආරම්භ කරනු ඇත. කොවිඩ් නිසා විනාශයට පත් සිරවී සිටින ඉන්දියාවේ පුරවැසියන්ට උදව් කිරීමට අපොහොසත් වීම සම්බන්ධයෙන් අගමැති ස්කොට් මොරිසන් විවේචනයට ලක්ව තිබේ. නිවෙස් බලා යෑමට අපේක්ෂා කරන ඔස්ට්‍රේලියානුවන්ට සිර දඬුවම් හෝ දඩ මුදල් ගෙවිය යුතු බව රජය පැවසීමෙන් පසු මේ තහනම තවත් කෝපයට හේතු විය. මොරිසන් මහතා කියා සිටියේ “අවදානමට ලක්විය හැකි” පුරවැසියන් නැවත ගෙන්වා ගැනීම ඔවුන් ආරම්භ කරන බවයි.

ඔස්ට්‍රේලියානුවන් 900ක් පමණ මේ කණ්ඩායමේ රජය සමඟ ලියාපදිංචි වී සිටිති. මේ වන විට ඔස්ට්‍රේලියානුවන් 9,000කට වැඩි පිරිසක් ඉන්දියාවේ සිටිති. මොරිසන් මහතා පැවසුවේ සංචාරක තහනම මැයි 15 වැනිදායින් අවසන් වනු ඇතැයි තමන් අපේක්ෂා කරන බවයි. කෙසේ වෙතත්, ඔහුගේ රජය ඉන්දියාවෙන් වාණිජ ගුවන් ගමන් නැවත ආරම්භ කරන්නේද යන්න පිළිබඳ තීරණයක් ගැනීමට ලබන සතිය තෙක් බලා සිටිනු ඇත. එසේ වුවද, ගුවන් යානයක ආසනයක් ලබා ගැනීම හෝ මිල අධික ගාස්තු දැරීම දුෂ්කර යැයි බොහෝ දෙනා බිය පල කරති.

Related posts

Leave a Comment