කාබුල් නුවර පාසලක් අසල කාර් බෝම්බයකින් තිහක් මරුට

බලධාරීහු පවසන්නේ ඇෆ්ගනිස්තාථාන අගනුවර වූ කාබුල්හි ද්විතීයික පාසලකට ආසන්නව ඇති වූ පිපිරීම් හේතුවෙන් පුද්ගලයන් 30 දෙනකු මියගොස් තවත් විශාල පිරිසක් තුවාල ලබා ඇති බවටයි. සෙනසුරාදා සිසුන් ගොඩනැගිල්ලෙන් පිටව යමින් සිටියදී මෙම පිපිරීම් සිදු වී ඇති අතර, සමාජ මාධ්‍යවල පින්තූරවල වීථියේ අතහැර දමා ඇති පාසල් බෑග් පෙන්වයි. ඝාතනයට ලක්වූවන්ගෙන් බහුතරය ගැහැණු ළමයින් බව අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශයේ ප්‍රකාශකයෙක් පැවසීය. සුන්නි ඉස්ලාමීය සටන්කාමීන් බොහෝ විට පහර දෙන ප්‍රදේශයක් වන ඩැෂ්-ඊ-බාර්චිහි මෙම පිපිරිම සිදු වී ඇත.

ප්‍රහාරයේ වගකීම කිසිවකු භාරගෙන නැත. තලේබාන් සටන්කාමීන් ඊට සම්බන්ධ නැතැයි පැවැසේ. ඇෆ්ගනිස්තාන නිලධාරීන් පවසන්නේ පිපිරීම් සිදුව ඇත්තේ කාර් බෝම්බයක් නිසා බවයි. බටහිර කාබුල්හි නේවාසික ප්‍රදේශය හසාරා සුළුතර ප්‍රජාවට අයත් වන අතර මොන්ගෝලියානු හා මධ්‍යම ආසියානු සම්භවයක් ඇති සහ ප්‍රධාන වශයෙන් ෂියා මුස්ලිම් ජාතිකයෝ වෙති. හරියටම වසරකට පමණ පෙර, ප්‍රාදේශීය රෝහලේ මාතෘ ඒකකයකට ත්‍රස්තවාදීන් පහර දුන් අතර, කාන්තාවන්, ළමයින් සහ ළදරුවන් 24 දෙනෙකු මිය ගියහ. සෙනසුරාදා ලේ වැගිරීම සඳහා නිශ්චිත ඉලක්කය පැහැදිලි නැත. සැප්තැම්බර් 11 වැනි විට එක්සත් ජනපදය සිය සියලු හමුදා ඇෆ්ගනිස්තානයෙන් ඉවත් කර ගැනීමට අපේක්ෂා කරන්නේ, මෙම පිපිරීම් ඉහළ යන ප්‍රචණ්ඩත්වයේ පසුබිමකට එරෙහිව ය.

Related posts

Leave a Comment