ඉරානයෙන් සුපිරි පරිගණකයක් එලිදක්වයි

ඉරානය සුපිරි පරිගණකයක් එළිදක්වා ඇති අතර, එය ටෙහෙරානයේ අමීර්කාබීර් තාක්ෂණ විශ්වවිද්‍යාලය (AUT) දේශීයව සංවර්ධනය කළ බව රජයේ ප්‍රවෘත්ති වෙබ් අඩවියක් වන IRNA වාර්තා කරයි. සුපිරි පරිගණකය – මිථ්‍යා පර්සියානු කුරුල්ලෙකුගේ නමින් එනම් ‘සිමෝර්ග්’ ලෙස නම් කර ඇති අතර, මේ වන විට එහි ක්‍රියාකාරීත්ව ධාරිතාව 0.56ක් වන අතර, මාස දෙකකින් එක් පෙටාෆ්ලොප් වෙත ළඟාවේ සුපිරි පරිගණකය මුළුමනින්ම නිර්මාණය කර ඉදිකර ඇත්තේ ඉරාන ඉංජිනේරුවන් කණ්ඩායමකි. ඔවුන් දශකයකට පෙර රටේ පළමු සුපිරි පරිගණකය සංවර්ධනය කළ නමුත් එහි සමහර දෘඩාංග ආනයනය කර ඇත.

සුපිරි පරිගණක විවිධාකාර රාජ්‍ය හා පෞද්ගලික විද්‍යාත්මක පර්යේෂණ සඳහා මහා පරිමාණ දත්ත විශ්ලේෂණ සේවා සපයනු ඇති බව එහි සංවර්ධකයෝ පවසති. වෙනත් දේ අතර, එය කෘතිම බුද්ධිය විශ්ලේෂණය කිරීම, ගමනාගමනය හා කාලගුණ දත්ත බිඳ දැමීම සහ රූප සැකසීම සඳහා භාවිතා කරනු ඇත. ජනාධිපති අහමඩ් මොටමෙඩි මහතා කියා සිටියේ රජයට සේවය කිරීමට අමතරව පුද්ගලික සමාගම් කෙරෙහි අවධානය යොමු කරමින් සමාගම්වලට විශ්වාසනීය යටිතල පහසුකම් සැපයීම සුපිරි පරිගණකයේ අරමුණ බවයි.

Related posts

Leave a Comment