ලොව වැඩිම කොරෝනා මරණ ගණන ඊයේ ඉන්දියාවෙන්

කොවිඩ් වයිරසය ආසාදනය වීමෙන් එක් දිනෙක ලොව සිදු වූ වැඩිම මරණ ගණන පෙරේදා ඉන්දියාවෙන් වාර්තා විය. කොවිඩ් වංසගතයේ තුන්වැනි රැල්ලෙන් අතිශය දරුණු ව්‍යසනයකට මුහුණපාමින් සිටින ඉන්දියාවේ පෙරේදා පමණක් සිදුවූ මරණ සංඛ්‍යාව 4529කි. පසුගිය දින කිහිපයේදීම ඉන්දියාවේ කොවිඩ් රෝගීන් මිය යෑමේ වර්ධනයක් පෙන්නුම් කළ අතර, ග්‍රාමීය පළාත්වල සෞඛ්‍ය පද්ධතිය බිඳ වැටීමෙන් මේ තත්ත්වය උද්ගත වී ඇතැයි වාර්තා වේ. පෙරේදා සිදු වූ මරණ සංඛ්‍යාවත් සමඟ ඉන්දියාවේ සමස්ත කොවිඩ් මරණ ප්‍රමාණය 2,83, 248 දක්වා ඉහළ ගිය අතර, ලොව වැඩිම මරණ වාර්තාවෙන් තවමත් ඉදිරියෙන් පසුවන අමෙරිකාවෙන් සමස්ත මරණ 6,01,330ක් වන අතර, බ්‍රසීලයෙන් වාර්තා වූ සමස්ත මරණ සංඛ්‍යාව 4,39,379කි.

ඉන්දියාවේ ශුද්ධ වූ ගංගා නම් ගංගාව මෑත දිනවල මළ සිරුරුවලින් පිරීගොස් ඇත. සිය ගණනක් මළ සිරුරු ගඟේ පාවෙමින් හෝ එහි ඉවුරේ වැලිඅතර තිබී සොයාගෙන ඇත. උත්තර් ප්‍රදේශ් ප්‍රාන්තයේ උතුරු ප්‍රදේශයේ එම ගංගාවෙන් තමන් සෝදාගත් එම ස්ථානයට ආසන්නව ජීවත් වන අය තමන් කොවිඩ් -19 ගොදුරු බවට පත් වෙතැයි බිය වෙති. මෑත සතිවල දී වසංගතයේ විනාශකාරී දෙවන රැල්ලෙන් ඉන්දියාව යටපත් වී තිබේ. එය මිලියන 25කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් සහ මරණ 275,000ක් වාර්තා කර ඇති නමුත් විශේෂඥයන් පවසන්නේ සැබෑ මරණ සංඛ්‍යාව කිහිප ගුණයකින් වැඩි බවයි.

මේ අතර ගංගා නදියේ ඉවුරට මළ සිරුරු ගොඩ ගැසීම තව දුරටත් සිදුවෙමින් පවතින බව ඉන්දීය පුවත් වාර්තා කළේය. උත්තර් ප්‍රදේශ් හි දරුණුතම බලපෑමට ලක්වූ දිස්ත්‍රික්ක කිහිපයක ප්‍රාදේශීය වාර්තාකරුවන්, නිලධාරීන් සහ ඇසින් දුටු සාක්ෂිකරුවන් BBC පුවත් සේවයට මේ පිළිබඳ තොරතුරු අනාවරණය කර ඇත.

Related posts

Leave a Comment