“ඉන්දියානු ප්‍රභේදය” ඉවත් කරන්න

ඉන්දියානු රජය විසින් සමාජ මාධ්‍ය සමාගම්වලට උපදෙස් දී තිබෙන්නේ කොවිඩ් -19 හි “ඉන්දියානු ප්‍රභේදය” ගැන සඳහන් ඕනෑම අන්තර්ගතයක් ඉවත් කරන ලෙසයි. ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානය (WHO) විසින් ප්‍රභේදය B.1.617 ලෙස ලැයිස්තුගත කර ඇති අතර “ඉන්දියානු” යන්න පිළිබඳ කිසියම් සඳහනක් අසත්‍ය බව තොරතුරු තාක්ෂණ අමාත්‍යාංශය පවසයි. එක්සත් රාජධානිය සහ බ්‍රසීලය ඇතුළු තවත් ප්‍රභේද ගණනාවක් විස්තර කිරීමට භූගෝලීය යෙදුම් භාවිතා කර ඇත. කොවිඩ් -19 හැසිරවීම සම්බන්ධයෙන් ඉන්දියානු රජය විවේචනයට ලක්ව තිබේ. වසංගතය අතරතුර එහි සමහර ක්‍රියා විවේචනාත්මක ලිපි ඉවත් කරන ලෙස ට්විටර්ට නියෝග කිරීමෙන් පසු එය උදහසට ලක් විය. ජෝන්ස් හොප්කින්ස් විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂණයන්ට අනුව, මාර්තු මස අග සිට රට නව ප්‍රභේදයෙන් දැඩි ලෙස පීඩාවට පත්ව ඇති අතර, සමස්ත ආසාදන සම්බන්ධයෙන් එක්සත් ජනපදයට පමණක් දෙවැනි වී ඇත. එක්සත් ජනපදය හා බ්‍රසීලය පමණක් පසුපසින් කෝවිඩ් ආශ්‍රිත මරණ 300,000කට ආසන්න ඉන්දියාවේ මරණ සංඛ්‍යාව සැලකිය යුතු ලෙස වැඩි වන බව සමහර විශේෂඥයන් විශ්වාස කරයි.

Related posts

Leave a Comment