බෙලාරුසියානු ක්‍රියාකාරිකයා රැගත් යානය බලෙන් හරවා යැවුවාට බටහිර රටවල නොසතුට

ඉරිදා (23දා) යුරෝපා සංගමයේ අභ්‍යන්තර ගුවන් ගමනක දී බෙලාරුසියානු ක්‍රියාකාරිකයකු රැගත් යානයක් බලහත්කාරයෙන් හරවා යැවීම පිළිබඳ බටහිර රටවල් කෝපයට පත්ව තිබේ. යුරෝපා සංගම් නායකයන් වෘත්තීය සමිතියේ විධායකයා ‘පැහැරගෙන යෑමක්‘ සහ එක්සත් ජනපද රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව ‘කම්පනකාරී ක්‍රියාවක්‘ ලෙස හැඳින්වූ දෙයට දක්වන ප්‍රතිචාරය පිළිබඳ සාකච්ඡා කිරීමට නියමිතය. ගුවන් යානයට බෝම්බ තර්ජනයක් යැයි කියමින් ලිතුවේනියාව බලා පිටත් වූ යානය මින්ස්ක් වෙත ගොඩබෑමට බෙලාරුස් බලධාරීහු බල කළහ.

එහිදී බෙලාරුසියානු මාධ්‍යවේදියකු සහ ක්‍රියාකාරිකයකු වූ රෝමන් ප්‍රොටසෙවිච් අත්අඩංගුවට ගනු ලැබිණි. 26 හැවිරිදි ඔහු ඇතන්ස් සිට පියාසර කරමින් සිටි රයන්යාර් ගුවන් යානයේ ගමන් කරමින් සිටියේය. මෙම යානය විල්නියස් වෙත ගොඩබෑමට නියමිතව තිබුණේ බෙලාරුසියානු බලධාරීහු ප්‍රහාරක ජෙට් යානයක් කඩාවැදී එය රටේ අගනුවරට හරවා යැවූහ. ජනාධිපති ඇලෙක්සැන්ඩර් ලුකාෂෙන්කෝ විසින් බෝම්බ අනතුරු ඇඟවීමෙන් පසුව මෙම පියවර ගැනීම සඳහා පෞද්ගලිකව නියෝගයක් දී ඇති අතර එය අසත්‍යයක් බව බෙලාරුස්හි රාජ්‍ය මාධ්‍ය පවසයි. නියමිත වේලාවට පැමිණ පැය හයකට වඩා වැඩි කාලයක් යානය විල්නියස් වෙත ගොඩ බැස්යේ ය.

පසුගිය අගෝස්තු මාසයේදී මතභේදාත්මක මැතිවරණයක් ජයග්‍රහණය කිරීමෙන් පසුව, 1994 සිට රට පාලනය කළ 66 හැවිරිදි ලූකෂෙන්කෝ මහතා, විසංවාදී හඬවල් මැඬපවත්වා තිබේ. විපක්ෂයේ බොහෝ පුද්ගලයන් අත්අඩංගුවට ගෙන ඇති අතර අනෙක් අය පිටුවහල් කිරීමට හෝ පලා ගොස් හෝ ඇත. මෙම සිදුවීම යුරෝපා සංගමය පුරා තියුනු ලෙස හෙළා දකින අතර රටවල් ප්‍රෝටසෙවිච් මහතා වහාම නිදහස් කරන ලෙසත් පූර්ණ පරීක්ෂණයක් පවත්වන ලෙසත් ඉල්ලා සිටියේය. සඳුදා පැවති වෘත්තීය සමිති නායකයන්ගේ රැස්වීමේදී බෙලරුසියාවට නව ආර්ථික සම්බාධක පනවන ලෙස ලිතුවේනියාවේ ජනාධිපති ගීතානාස් නෞසාඩා යුරෝපා සංගමයෙන් ඉල්ලා සිටියේය. එවැනි පියවර ‘බෙලාරුසියානු තන්ත්‍රයේ හැසිරීමට විශාල බලපෑමක් කළ හැකි‘ බව ඔහු බීබීසීයට පැවසීය. 2017 මාර්තු 26 දින බෙලාරුස් හි මින්ස්ක්හි රැලියක් ආවරණය කිරීමට උත්සාහ කළ මාධ්‍යවේදියකු වූ රෝමන් ප්‍රොටසෙවිච් පොලිස් නිලධාරීන් රඳවා තබා ගනී.

Related posts

Leave a Comment