“අවුන් සාන් සූ කී” උසාවියේ පෙනී සිටී

මියන්මාරයේ හිටපු නායක අවුන් සාන් සූ කී පෙබරවාරි මාසයේ දී ඇගේ රජය හමුදාව විසින් බලයෙන් පහ කිරීමෙන් පසු ප්‍රථම වතාවට උසාවියේ පෙනී සිටියේය. නයිපයිඩව් අගනුවර පැවති නඩු විභාගය වහාම කල් තබන ලදී. හිටපු නායකයා රාජ්‍ය රහස් නීතියක් උල්ලංඝනය කිරීම ඇතුළු චෝදනා කිහිපයකට මුහුණ දී සිටී. නඩු විභාගයට පෙර, සූ කී මහත්මියට පළමු වරට ඇගේ නීතිඥයන් හමුවීමට අවසර දෙන ලදී. ඇය නෙරපා හැරීමෙන් පසු සති 16ක් ඇය නිවාස අඩස්සියේ තබා ඇත. පසුගිය නොවැම්බරයේ පැවති මහ මැතිවරණයේදී වංචා කළ බවට මියන්මාරයේ මිලිටරිය විසින් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සඳහා වූ ජාතික ලීගය වන සූ කීගේ පක්ෂයට චෝදනා කර තිබේ.

ස්වාධීන මැතිවරණ නිරීක්ෂකයන් පවසන්නේ මැතිවරණය බොහෝ දුරට නිදහස් හා සාධාරණ වූ බවත්, සූ කී මහත්මියට එරෙහි චෝදනා දේශපාලන අභිප්‍රේරණයක් ලෙස පුළුල් ලෙස විවේචනයට ලක්ව ඇති බවත් ය. පෙබරවාරි කුමන්ත්‍රණයෙන් පසු මියන්මාරයේ හමුදාව ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ගැති විරෝධතාකරුවන් අමානුෂික ලෙස මර්දනය කර ඇති අතර එයින් 800කට වැඩි පිරිසක් මිය ගොස් 4,000කට වැඩි පිරිසක් රඳවාගෙන සිටින බව දේශපාලන සිරකරුවන් සඳහා වන සහායක සංගමයේ (ඒඒපීපී) නිරීක්ෂණ කණ්ඩායම පවසයි.

Related posts

Leave a Comment